Rodzinny Ogród Działkowy im. Staszica w Katowicach

Szukaj

Idź do treści

Menu główne:


Piękne chociaż trujące

Zachwycają wyglądem, barwnymi kwiatami i fantazyjnymi liśćmi. Są jednak trujące, niebezpieczne dla ludzi, ale szczególnie dla dzieci.
Anturium, begonia, fikus, konwalia majowa - to niektóre z roślin, na które powiniśmy szczególnie uważać. Niektóre rośliny mogą powodować uczulenia. Jeśli przypadkiem spróbuje się, jak smakuje liść lub kwiatek, pojawi się zatrucie, bardzo podobne do zatrucia pokarmowego. Toksyny zawarte w roślinach, gdy tylko dostaną się do wnętrza organizmu, wywołają nudności, bóle brzucha, wymioty oraz biegunkę. Gdy trucizna dotrze już do układu krwionośnego, sprawi kłopot z prawidłowym oddychaniem. Pojawią się także zaburzenia krążenia, równowagi, w tym zawroty głowy.

Niechlubny ranking
Zestawienie otwierają niewinnie wyglądający oleander oraz konwalia majowa.
Oleander ma piękne, duże kwiaty, skórzaste liście i silne substancje oddziałujące na serce. To właśnie glikozydy nasercowe sprawiają, że przy zatruciu mogą pojawić się poważne dolegliwości, m.in. nierówna czynność serca, zwolnienie jego uderzeń, obniżenie ciśnienia, a nawet zapaść. Objawy te wystąpią w zależności od ilości spożytej rośliny i odporności organizmu. Choć są także osoby, które po zjedzeniu kilku pędów, kwiatów czy liści już nie były w stanie ponownie się obudzić.

Mało kto wie, że konwalie majowe zawierają te same szkodliwe substancje. Najwięcej glikozydów nasercowych ukrywa się w liściach, dlatego osoby mające wrażliwą skórę nie powinny ich dotykać. Te substancje są także w czerwonych jagodach konwalii. Gdy dojdzie do zatrucia, pojawią się nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy.

Jednak nie tylko glikozydy nasercowe są takie groźne. Wcale nie ustępują im nierozpuszczalne szczawiany wapnia, czyli rafidy. Występują one przede wszystkim w dieffenbachii, filodendronie, anturium, skrzydłokwiacie i syngonium. Niebezpieczne rafidy, wchodzące w skład soków tych roślin, podrażniają i wywołują obrzęk jamy ustnej i gardła, przez co znacznie utrudniają przełykanie i oddychanie. Do objawów zatrucia mogą dołączyć także mdłości oraz łzawienie i pieczenie oczu.

Kliwia cynobrowa z kwiatami we wszystkich odcieniach pomarańczy, różu i czerwieni także kryje w sobie toksyczne substancje - alkaloidy. To one są przyczyną kaszlu, ślinotoku, nudności i wymiotów. Alkaloidy zawiera w sobie także bieluń dziędzierzawa, zwany dawniej czarcim zielem. Jego białe, lejkowate kwiaty są silnie trujące. Pod żadnym pozorem nie wolno próbować ich nektaru. I choć znacząco pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, to wywołują też palpitację serca oraz śpiączkę.

Do grona trujących roślin dołącza również fikus. Ma on w swoich tkankach sok mleczny zawierający lateks. Osoby na niego uczulone często skarżą się na pokrzywkę, podrażnienie skóry i astmę oskrzelową.
Takie nieprzyjemne objawy mogą wystąpić, nawet jeśli nie zdążyłeś jeszcze dotknąć rośliny. Wystarczy, że ze złamanego liścia wypłynie trochę soku, drobiny będą unosić się w powietrzu i to już wystarczy. Zaczerwienienie skóry od razu gotowe.

Niezwykle popularne wilczomlecze, w tym poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska, także nie ma dobrej opinii. Mimo że gości w czasie świąt bożonarodzeniowych w wielu domach, to mało kto wie, że w swoich łodygach i liściach ukrywa niebezpieczny sok mleczny. Substancja ta powoduje oparzenia i wyjątkowo podrażnia skórę oraz śluzówkę jamy ustnej. To przez nią łzawią oczy i ma się uczucie pieczenia w przełyku. Do rodziny wilczomleczy należy również tak lubiany kroton. Jego sok mleczny powoduje podrażnienia, biegunkę oraz wymioty.
Choć pierwiosnek kubkowaty, potocznie nazywany prymulką wygląda niewinnie, to jego listki wywołują zaczerwienienie, swędzenie skóry oraz pęcherze.
Nawet mięciutkie, delikatne włoski na liściach begonii mogą przyczynić się do powstania ostrych reakcji alergicznych. Podobnie działa na skórę skłonną do podrażnień intensywny zapach hiacyntu.

Zatem uważajmy na te piękne rośliny…………







Opracowano na podstawie artykułu
Katarzyny Wieiosławska
Świat Zdrowia



Strona główna | Walne Zebrania | Regulacje Prawne w PZD | Władze ogrodu | Informacje Zarządu | Nasza świetlica | Mapka ogrodu | Galeria | Prace na rzecz ogrodu | Dzień Seniora | Prawo w ogrodzie | Ciekawostki, porady | Kontakt | Ciekawe linki | Archiwum | Porady Ogrodnicze PZD | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego