Opracowano na podstawie Biuletynów PZD
!! UWAGA !!
Porady prawne opracowane przed wejściem w życie nowej Ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 roku
- Rezygnacja z członkostwa w organie PZD
- Jakie obowiązki formalne obciążają zarząd ogrodu w przypadku rozstrzygania sprawy dotyczącej indywidualnego działkowca?
- Czy małżonek członka PZD użytkującego ogród działkowy, który sam nie należy do Związku, może starać się o przydział działki i/lub (w potocznym rozumieniu) „zakupić działkę”? Czy fakt orzeczenia separacji majątkowej między małżonkami ma wpływ na przedmiotową sytuację?
- Co należy rozumieć pod pojęciem „spraw zwykłego zarządu”, które mogą być załatwiane samodzielnie przez rodzinny ogród działkowy?
- Czy można rozpocząć inwestycję w ROD bez zgody walnego zebrania?
- Czy osoba będąca członkiem Okręgowego Zarządu może pełnić funkcje Prezesa ROD?
- Czy osobie bliskiej, która nie daje rękojmi prawidłowego wywiązywania się z obowiązków członka Związku i użytkownika działki zarząd ROD ma prawo odmówić przydzielenia działki?
- Czy prezes zarządu ROD może samodzielnie podejmować wiążące decyzje, np. w zakresie przydzielania działek lub stosowania sankcji statutowych? Jakie działania mogą być podjęte wobec prezesa zarządu ROD naruszającego przepisy związkowe?
- Czy w ramach postępowania o podział majątku po orzeczonym rozwodzie sąd może przydzielić działkę jednemu z byłych współmałżonków, zwłaszcza gdy nie był członkiem Związku? Czy zarząd ogrodu ma obowiązek stosować się do takiego orzeczenia i pozbawiać członkostwa i prawa użytkowania działki drugiego z byłych współmałżonków będącego członkiem PZD i użytkownikiem działki?
- Czy w razie zaniedbania obowiązku zgłoszenia zmiany miejsca zamieszkania lub w przypadku odmowy przyjęcia korespondencji ulega wstrzymaniu wykonanie uchwały organu PZD?
- Czy walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które nie dokonało wyborów organów Związku w ROD może podjąć uchwałę o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zebrania tylko w sprawie wyboru tych organów?
- Czy wystawienie pełnomocnictwa osobie niebędącej członkiem PZD upoważnia ją do wzięcia czynnego udziału w walnym zebraniu w ROD?
- Czy zarząd może przydzielić działkowcowi drugą działkę? W jaki sposób należy rozliczyć się za mienie naniesione na takiej działce?
- Plan zagospodarowania ogrodu
- W blokach zainstalowano nowe skrzynki do korespondencji spełniające normy unijne. Do tych skrzynek można wrzucać korespondencję bez pośrednictwa poczty. Czy tak rozprowadzone zawiadomienia o walnym zebraniu spełniają wymogi prawa związkowego?
- Kto ma pierwszeństwo przy przydziale działki w ROD w związku z rezygnacją członka będącego w separacji?
- Kto stwierdza nieważność walnego zebrania?
- Na czym polega samowolne przekazanie działki?
- Czy zarząd ogrodu może zmienić treść uchwały walnego zebrania?
- Czy zarząd ogrodu musi posiadać rachunek bankowy? W jaki sposób należy przyjmować wpłaty od działkowców?
- Do zarządu ogrodu zgłosiła się osoba niebędąca członkiem Związku, która złożyła otrzymane od działkowca pełnomocnictwo upoważniające do wykonywania w imieniu mocodawcy wszystkich praw przysługującym członkom Związku na mocy statutu PZD. Czy takie pełnomocnictwo jest skuteczne i zarząd powinien je honorować?
- Czy działka w ROD podlega dziedziczeniu? Jakie są podstawowe zasady przejęcia działki po zmarłym działkowcu?
- Czy można wybierać w skład organów Związku (np. zarządu ogrodu) członków PZD, którzy są po rozwodzie i wobec których może ewentualnie zapaść decyzja o skreśleniu z listy członków?
- Czy można wyłączać energię elektryczną na okres zimowy? Kto i w jaki sposób może podjąć taką decyzję?
- Czy nowy działkowiec odpowiada za długi swojego poprzednika? Czy może zobowiązać się do pokrycia tych długów, a potem wycofać się z tego obowiązku?
- Czy oboje małżonkowie (będący członkami Związku) mogą być wybrani na delegatów na konferencję delegatów w ROD?
- Czy opłata energetyczna uchwalona przez walne zebranie obciąża działkowców, którzy nie korzystają z energii elektrycznej ze względu na brak podłączenia do sieci ogrodowej?
- Czy osoba, która zrezygnowała z członkostwa Związku i prawa użytkowania działki może odmówić uiszczenia opłat uchwalonych przez walne zebrania na rok, w którym złożyła rezygnację?
- Czy podczas walnego zebrania mogą być przeprowadzane głosowania tajne?
- Czy przedawnienie składki członkowskiej oznacza wygaśnięcie obowiązku zapłacenia tego świadczenia?
- Czy uchwała walnego zebrania członków ROD dotycząca opłaty na rzecz ogrodu musi kwotowo określać wysokość tego świadczenia, czy też może wskazywać metodę wyliczenia tej opłaty?
- Czy uchylanie się przez działkowca od przyjmowanie korespondencji nadawanej przez zarząd można uznać za „odmowę przyjęcia korespondencji” uzasadniającą domniemanie z § 146 ust. 3 i 4 regulaminu ROD, że nastąpiło doręczenie tej przesyłki?
- Czy w przypadku zmiany użytkownika działki pobierane są obowiązujące opłaty także od nowo przyjętego członka Związku, jeśli ustępujący członek już je uiścił?
- Czy walne zebranie może uchwalić jedynie ekwiwalent, nie uchwalając obowiązku wykonania prac społecznie użytecznych?
- Czy zarząd ROD w momencie podjęcia uchwały o pozbawieniu członkostwa Związku i prawa użytkowania działki staje się dysponentem działki?
- Czy zarząd ogrodu może odmówić nadania członkostwa i działki osobie, która - bez wiedzy i zgody zarządu - samowolnie przystąpiła do użytkowania działki po rozliczeniu się z dotychczasowym użytkownikiem?
- Czy zarząd ogrodu może egzekwować należności od działkowca na drodze sądowej?
- Jestem osobą niepełnosprawną. Czy ten fakt automatycznie przesądza o tym, że korzystam ze zwolnienia z obowiązku wykonania prac na rzecz ogrodu?
- Oboje z żoną jesteśmy członkami Związku i użytkownikami wspólnej działki. Od kilku miesięcy jesteśmy w separacji, którą orzekł sąd. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość skreślenia z listy członków mojej żony?
- Otrzymałem działkę przed powstaniem Polskiego Związku Działkowców (tj. 1981 r.). Obecnie zarząd mojego ogrodu żąda ode mnie złożenia deklaracji członkowskiej ze względu na dezaktualizację części moich danych osobowych. Czy muszę złożyć taką deklarację?
- Terminy płatności w ROD
- Członkostwo w PZD po rozwodzie. Skreślenie, czy pozbawienie?
- Kwiaty i żywopłoty na alejkach
- Na czym polega zasada solidarnej odpowiedzialności współmałżonków wynikająca z § 145 regulaminu ROD?
- W statucie PZD pojawia się pojęcie „działania na szkodę Związku” jako okoliczność, która uzasadnia zastosowanie sankcji przez zarząd ROD. Jak należy rozumieć to pojęcie?
- W związku z licznymi pytaniami przypominamy podstawowe zasady usuwania drzew w rodzinnych ogrodach działkowych