Opracowano na podstawie Biuletynów PZD
!! UWAGA !!
Porady prawne opracowane przed wejściem w życie nowej Ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 roku
- Czy wykonanie szamba na terenie działki rodzinnej wymaga pozwolenia na budowę?
- Czy zarząd ROD ma prawo pobierać dodatkowe opłaty za włączenie wznowienia dostaw energii elektrycznej, gdy użytkownik działki nie zapłacił za prąd choćby jeden miesiąc?
- Czy zarząd ROD może obciążyć wszystkich działkowców kosztami inwestycji prowadzonej w ogrodzie?
- Czy zarząd ROD może umarzać należności obciążające działkowców?
- Czy zarząd ogrodu ma bezwzględny obowiązek przyjąć w poczet członków Związku osobę, która złożyła deklarację członkowską?
- Członek Związku złożył pisemną rezygnację z członkostwa i prawa użytkowania działki i wskazał swoją żonę, aby zarząd przekazał jej należności za to, co pozostało na działce. Jakie przepisy regulują taką sytuację?
- Jak oceniać postępowanie działkowca, który notorycznie zachowuje się bardzo hałaśliwe na swojej działce? Jakie działania powinny być w takiej sytuacji podjęte przez władze ROD?
- Jak powinno przebiegać odczytywanie liczników w rodzinnym ogrodzie działkowym?
- Jak rozumieć użyte w § 36 § 2 statutu PZD sformułowanie „uporczywe i długotrwałe uchylanie się od uiszczania składki członkowskiej i innych należnych opłat” będące podstawą do pozbawienia członkostwa i prawa użytkowania działki?
- Jak rozumieć zwrot „prawidłowo powiadomiony” użyty w § 25 ust. 2 statutu PZD? Jeżeli przepisy związkowe nie nakładają obowiązku dokonania doręczenia w konkretny sposób, to czy zarząd ROD ma w tym zakresie możliwość wyboru sposobu przekazania korespondencji?
- Jakie dane członka Zarządu ROD można umieścić na tablicy ogłoszeniowej na terenie ogrodu?
- J akie konsekwencje grożą działkowcowi, który postawił na działce obiekt z naruszeniem warunków regulaminu ROD i prawa budowlanego?
- Jakie są konsekwencje naruszania obowiązków porządkowych wynikających z regulaminu ROD?
- Jakie są obowiązki i prawa zarządu ROD w sprawie budowy lub rozbudowy altany?
- Jakie są zadania zarządu ROD w zakresie budowania i modernizacji altan?
- Jakie warunki musi spełniać altana, aby nie była opodatkowana?
- Jakie warunki muszą być spełnione, aby zachowanie działkowca określić mianem „zamieszkiwania”?
- Kary stosowane przez zarząd ROD
- Kiedy zarząd ogrodu może odłączyć dopływ energii elektrycznej do określonej działki?
- Kto przejmuje działkę po śmierci działkowca? Co dzieje się z majątkiem znajdującym się na takiej działce?
- Opłata energetyczna
- Dlaczego działkowiec musi składać swoje odwołanie do komisji rozjemczej za pośrednictwem zarządu ROD? Jaka jest podstawowa rola komisji rozjemczej?
- Do zarządu ogrodu zgłosiła się osoba, która domaga się przydzielenia działki i nie godzi się na uiszczenie wpisowego oraz opłaty inwestycyjnej ze względu na fakt, że była już wcześniej członkiem Związku, lecz zrezygnowała. Czy takie osoby rzeczywiście nie muszą wnosić tych świadczeń?
- Działkowiec zrzekł się działki. Zalega jednak ze składką członkowską. Złożył więc wniosek o umorzeniu mu tej należności. Czy taki wniosek może być pozytywnie rozpatrzony?
- Grupa działkowców poniosła straty na swoich działkach na skutek klaski żywiołowej. Czy zarząd ogrodu powinien wypłacić im rekompensatę lub w inny sposób pomóc w usuwaniu skutków kataklizmu?
- Jak w praktyce można zastosować tzw. zasady współżycia społecznego, które według statutu PZD mają moc obowiązującą i powinny być przestrzegane?
- Jaka jest funkcja legitymacji członkowskich i czy mają one wpływ na czynne i bierne prawo wyborcze?
- Jaka jest sytuacja prawna konkubiny (konkubenta) zmarłego działkowca?
- Któremu z małżonków przysługuje po rozwodzie prawo użytkowania działki, jeżeli oboje małżonkowie byli członkami Związku?