Menu główne:
Czy można rozpocząć inwestycję w ROD bez zgody walnego zebrania?
Sposób przygotowania, realizacji i zakończenia inwestycji i remontów został określony w Uchwale nr 69/99 Prezydium Krajowej Rady z dnia 28.10.1999 r. w sprawie inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych (Biuletyn Informacyjny KR PZD nr 10/99).
Inicjowanie zadań inwestycyjnych i remontowych odbywa się przez zarząd ROD, który znając najlepiej infrastrukturę ogrodu, jest w stanie ocenić potrzeby w zakresie jej modernizacji lub inwestowania. Propozycja w zakresie zadania inwestycyjnego lub remontowego powinna być przedstawiona działkowcom na walnym zebraniu. Zarząd we wniosku powinien określić przewidywany koszt prac, termin realizacji zadania oraz propozycje źródeł finansowania prac, a na potwierdzenie tych danych okazać członkom ROD odpowiednie dokumenty np. wstępny kosztorys robót.
Na tej podstawie walne zebranie (konferencja delegatów) członków ROD podejmuje uchwałę w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego lub remontowego. Bezprawnym jest, aby zarząd ROD samodzielnie podjął decyzję o inwestycji, nie mając poparcia walnego zebrania w tej kwestii. Wyrażenie zgody na realizację inwestycji, czy remontu w ROD przez większość działkowców, ale poza zebraniem nie jest jednoznaczne ze zgodą walnego zebrania i nie może być stosowane.
Rozpoczęcie zadania wymaga jeszcze zatwierdzenia przez okręgowy zarząd PZD poprzez włączenie go do planu inwestycji i remontów. Podjęcie realizacji zadania bez zgody prezydium okręgowego zarządu jest zabronione i podlega sankcjom.
PM
Biuletyn PZD nr 04/2010