Menu główne:
Prawo w ogrodzie
Czy zarząd ROD może obciążyć wszystkich działkowców kosztami inwestycji prowadzonej w ogrodzie?
W świetle przepisów związkowych rozpoczęcie jakiejkolwiek inwestycji na terenie ROD (np. budowy wodociągu) uzależnione jest od kilku podstawowych warunków.
Po pierwsze, zarząd ogrodu przygotowuje na walne zebranie plan zamierzeń inwestycyjnych i remontowych, ich kosztorys, źródła finansowania, w tym udziału działkowców w postaci środków finansowych i pracy.
Po drugie, walne zebranie członków podejmuje uchwałę w sprawie inwestycji w ogrodzie ze wskazaniem partycypacji finansowej działkowców w kosztach. Wynika stąd, że zarząd ROD nie może samodzielnie podejmować decyzji co do prowadzenia na terenie ogrodu jakiejkolwiek inwestycji. Bezwzględnie wymagana jest bowiem akceptacja walnego zebrania w postaci odpowiedniej uchwały.
Należy podkreślić, że taka uchwała ma moc powszechnie obowiązującą w danym ROD, co oznacza, że obowiązuje wszystkich członków danego ogrodu, o ile oczywiście zostanie prawidłowo podjęta. Dlatego też żaden działkowiec nie może uchylić się od partycypacji finansowej w kosztach inwestycji, która została określona w przedmiotowej uchwale.
Zgodnie bowiem ze statutem PZD, członek Związku obowiązany jest uiszczać opłaty uchwalone przez uprawnione organy Związku w terminie przez nie ustalonym, a w przypadku zwłoki - wraz z obowiązującymi odsetkami ustawowymi.
W konsekwencji zarząd ROD ma obowiązek egzekwować od każdego działkowca opłaty uchwalone przez walne zebrania na potrzeby inwestycji ogrodowej. Takie rozwiązanie jest w pełni uzasadnione, jako że typowe inwestycje służą budowie lub zasadniczej modernizacji infrastruktury ogólnej, która ze swojej istoty służy wszystkim działkowcom, a jednocześnie podnosi standard całego ogrodu.
Zrozumiałe jest zatem, że każdy członek społeczności ogrodowej powinien mieć swój wymierny udział w takich inwestycjach.
Tomasz Terlecki
Biuletyn PZD nr 04/2010