Menu główne:
Prawo w ogrodzie
Czy pobieranie przez Zarząd ROD od użytkowników działek opłaty energetycznej pozostaje w zgodzie z obowiązującym w PZD prawem?
Podstawą przy ustalaniu przez organy ROD w trybie § 143 regulaminu ROD zasad związanych z rozliczaniem za energię elektryczną w ogrodach są przepisy zawarte w uchwale nr 33/2002 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 22 marca 2002 r w sprawie wprowadzenia wytycznych dla organów ROD dotyczących zasad regulujących korzystanie z energii elektrycznej w rodzinnych ogrodach działkowych.
Z przepisów regulaminu wynika, że w poszczególnych ogrodach zasady te wprowadzane są uchwałą walnego zebrania.
W związku z wyżej przywołanymi wytycznymi w ogrodzie winna być wprowadzona tzw. opłata energetyczna. Jej funkcja sprowadza się do pokrycia konkretnych kosztów, a związanych z:
Nie ma przeszkód, aby wysokość opłaty energetycznej ustalano od zużytej jednostki energii. Oznacza to, że opłata energetyczna nie jest tożsama z ceną za energię elektryczną, a zatem nie zwiększa ceny za KWh. Dopuszczalne jest zatem wprowadzanie tej opłaty kwotowej np. w wysokości X zł od każdej zużytej KWh. Możliwe jest także zastosowanie procentowego wskaźnika udziału poszczególnego działkowca w opłacie energetycznej, jako funkcji wynikającej z faktycznego zużycia energii przez poszczególnego działkowca do ilości zużytej energii przez cały ogród.
Zastosowanie powyższych rozwiązań umożliwia sprawiedliwe traktowanie wszystkich działkowców zarówno tego który zużywa 1 KWh jak i tego który zużywa 100 KWh.
Sposób w jaki będzie naliczana opłata energetyczna dla poszczególnego działkowca należy do walnego zebrania, a więc zależy od decyzji samych działkowców.
Mariola Kobylińska
Biuletyn PZd nr 07/2006