Menu główne:
Kwiaty coraz śmielej podbijają stoły jako składniki ekstrawaganckich potraw.
W kuchniach wielu narodowości goszczą na stołach na co dzień. Chińczycy i Japończycy rozsmakowują się w kwiatach liliowców, z których przygotowują gęste zupy i sosy. Austriacy smażą w cieście podobnym do naleśnikowego kwiaty bzu czarnego, Włosi - kwiaty cukinii. Kuchnia włoska przyrządza kwiaty cukinii podobnie jak my liście kapusty Nadziewają je mięsnym farszem. Takie kwieciste gołąbki są smakowite. W Meksyku - kwiaty cukinii.
Jeszcze do niedawna w kuchni polskiej panowało przekonanie, że jeść można tylko liście i owoce roślin. Kwiaty uważano za trujące. Choć przecież brokuły, kalafior i karczochy to też kwiaty, a kapary to zamknięte pąki kwiatowe krzewów z rejonu Morza Śródziemnego i krajów azjatyckich. Choć faktycznie część kwiatów nie powinna być przeznaczana do jedzenia, wiele z nich jest zupełnie bezpiecznych, co więcej, dodane do potraw wzbogacają je wyjątkowymi walorami smakowymi i zapachowymi. Niektóre są uznanymi surowcami medycyny naturalnej. A poza tym ukwiecona potrawa wygląda niezwykle dekoracyjnie.
Za jadalne uważa się kwiaty: stokrotki, mniszka lekarskiego, koniczyny łąkowej, bratka, nasturcji, nagietka, rumianku, goździka ogrodowego, niecierpka, fiołka, aksamitki i róży. Spośród kwiatów ziół polecane są: szczypior, rozmaryn, anyż, kolendra, bazylia, koper, czosnek, tymianek, oregano, mniszek lekarski, lawenda, lubczyk, ogórecznik, szałwia, mięta. Można także jeść kwiaty akacji, bzu czarnego, jabłoni i śliwy.
Za przysmak uchodzą kwiaty cukinii, dyni, groszku zielonego i fasolki szparagowej. Najlepsze kwiaty pochodzą z terenów ekologicznych lub dzikich łąk, które są wolne od środków ochrony roślin, nawozów sztucznych oraz zwierzęcych odchodów. Lepiej nie zrywać kwiatów rosnących przy drogach czy ogródkach tuż obok jezdni, bowiem koncentracja spalin samochodowych może okazać się w nich dość duża Sięgać można jedynie po okazy roślin nie podlegających ochronie. Absolutnie nie można konsumować kwiatów z kwiaciarni, gdyż mogą być pryskane!
Kwiaty można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Jeść na surowo, smażyć, gotować, marynować. Są cennym dodatkiem do zup, ryb i mięsa. Z aromatycznych kwiatów róży przygotowuje się konfitury i napoje.
Smak kwiatów jest wyraźny i koresponduje z zapachem. Dlatego dodajemy je w umiarkowanych ilościach.
Stokrotki - są zasobne w beta-karoten, witaminę C, flawonoidy, białka, cukry i sole mineralne. Kwiaty i pąki mają w smaku lekką nutę mięty nadają się jako dodatek do sałatek, sosów, past, omletów. Można jeść całe koszyczki kwiatowe lub same płatki. Niekiedy zdobi się nimi torty i inne słodkości. Pąki można marynować. Stokrotka ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwkrwotoczne. Przyspiesza gojenie się ran i wchłanianie krwiaków.
Koniczyna łąkowa - obfituje we flawonoidy, antocyjany i kwasy (salicylowy i kumarowy), olejki eteryczne, karoten i witaminy C i E. Ma słodkawy smak. Jest świetna do sałatek, deserów i przetworów. Według medycyny naturalnej koniczyna poprawia trawienie.
Mniszek lekarski - źródło witamin z grupy B, witaminy C, beta-karotenu i składników mineralnych. Zawarte w nim substancje poprawiają pracę wątroby, a także mają działanie moczopędne i antystresowe.
Bratek - zawiera witaminę C i mikroelementy. Można go stosować do sałatek, warzyw, zup oraz deserów. Bardzo efektownie wyglądają kwiaty zamrożone w kostkach lodu. Bratek polny reguluje przemianę materii, wzmacnia naczynia krwionośne, ma działanie moczopędne i odtruwające. Picie herbatki z bratków poprawia cerę i jest niezastąpione w leczeniu trądziku.
Podbiał pospolity - źródło kwasów organicznych, minerałów i mikroelementów. Z kwiatów przygotowuje się herbaty i syropy. Mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pite podczas przeziębień łagodzą podrażnienia dróg oddechowych.
Nagietek - zawiera beta-karoten, flawonoidy i fitosterole.
Bywa nazywany "szafranem biednego człowieka", bo kwiaty nagietka można dodawać do zup, sosów, makaronów i barwienia ryżu.
Nagietek działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, moczopędnie i napotnie. Przyspiesza gojenie.
Nasturcja - zawiera sole mineralne i olejki eteryczne oraz niewielką ilość błonnika. Ma intensywny zapach i ostry pieprzowy smak. Pasuje do potraw z serem i jajami. Wzbogaca smak pasztetów, sufletów oraz zapiekanek.
Małe marynowane pączki mogą zastąpić kapary.
Nasturcja działa bakteriobójczo, jest zalecana w zakażeniach dróg oddechowych i moczowych.
Złocień wieńcowy (jadalna chryzantema) - ma delikatny aromat. Kwiaty dodaje się do sałatek, sushi oraz mięs. Można je też gotować i używać do potraw z woka i zup.
Ogórecznik lekarski - to drobne niebieskie kwiaty o subtelnym smaku ogórka. Doskonały dodatek do sałatek.
Goździk ogrodowy - kwiaty czerwone, różowe lub białe z posmakiem goździka. Można jadać w deserach i napojach.
Rumianek - w smaku kwiatów dominuje delikatna nuta jabłkowa. Polecany do sałatek i deserów.
Szczypiorek - kwiaty mają piękny lawendowo różowy kolor i łagodny cebulowy smak. Idealne do sałatek i dań mięsnych.
Aksamitka - jej jasne żółte i pomarańczowe kwiaty mają cytrusowy smak. Doskonałe do deserów i dań z mięsem.
opracowano na podstawie artyk. Tatiany Blantenberg
Moda na Zdrowie